Противоепидемични мерки ще бъдат въведени от 18 юли в региони, които са

...
Противоепидемични мерки ще бъдат въведени от 18 юли в региони, които са
Коментари Харесай

Кунчев в Пловдив: Противоепидемични мерки ще бъдат въведени от 18 юли

Противоепидемични мерки ще бъдат въведени от 18 юли в райони, които са във фаза 1 от Националния действен проект за справяне с пандемията от COVID-19. Това все още са около една трета от страната - София, Варна, Бургас, Добрич, Враца и Перник. Това сподели в Пловдив основният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. По думите му има растеж и в други райони и е " явно за всички, че стартира вълна ".

Мерките включват носене на маски в здравни, лечебни и обществени заведения, по опция - работа от разстояние, опит за съблюдаване на разстояние от 1,5 метра, изясни Кунчев. По думите му те ще бъдат въведени със заповеди на шефовете на съответните Регионални здравни инспекции (РЗИ), а когато един от районите влезе във фаза 2, ще има национални ограничения, важащи за територията на цялата страна.

Припомняме, че София-град влезе в алената зона с над 250 на 100 хиляди инфектирани с ковид на двуседмична база. Очаква се до дни в алената зона да влязат Бургас и Варна. Областите са към този момент в Етап 1 и на картата на епидемиологичната конюнктура по райони. 

От Здравното министерство пък разпространиха приетата актуализация в Плана за справяне с пандемията, който планува съответни ограничения, които да бъдат въвеждани по отношение на развиването на пандемията. Всичко за проекта можете да намерите тук: Приеха новия проект за справяне с COVID-19: Какви ограничения планува

При срещи с общопрактикуващи лекари Кунчев е известен, че в една междинна процедура минават по 15 души дневно, които имат признаци на болестта. В огромната си част то минава сравнително по-леко, изключително при хора в дейна възраст, които нямат хронични болести, изясни Кунчев. Вариантът Омикрон протича с температура, кашлица, само че не постанова в множеството случаи болнично лекуване. 

Ще дадем наличните проби, които имаме в РЗИ, на здравните заведения и общопрактикуващите лекари, сподели Кунчев. По думите му към този момент е контрактувано с Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК) да възстановят опцията за издаване на посоки за бързи антигенни проби. Личният доктор би трябвало да може да прави всичко, с цел да сложи диагнозата на място и лекува пациента от първия ден, а не да се разхожда по здравните заведения, разяснява Кунчев. Според него би трябвало НЗОК да позволи на лекарите на първа линия да издават посоки и за ПСР проби.

Според основния държавен здравен инспектор ваксините пазят от тежко протичане и гибел при разновидността Омикрон, само че не защищават на 100 % от заразяване. Има доста хора с трето заразяване, което демонстрира, че и имунитетът след боледуване също се заобикаля от Омикрон разновидността, добави Кунчев. Той заяви, че в края на септември, началото на октомври се чакат модифицирани ваксини, които да са по-насочени към този вид на вируса.

Ангел Кунчев участва в професионален семинар на тематика " Комуникация сред лекари и пациенти по проблемите на имунизациите “, който се организира в Медицинския университет в Пловдив. Дискусията е за експерти в доболничната помощ, чиновници на РЗИ - Пловдив, студенти и преподаватели от медицинските университети.
Източник: plovdiv24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР